لطفاً چند لحظه صبر نمایید ...

کاربرد و مزیت آجر فشاری

با توجه به پیشرفت های فراوان در حوزه روشهای مدرن تولید مصالح ساختمانی، آجر فشاری همچنان مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول چه ویژگی ها و مزیت هایی دارد که از صحنه ساختمان سازی پاک نشده است؟ برای دانستن پاسخ این سوال تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.
آجر فشاری که به آن آجر گری، زبره یا توپر نیز می گویند از قدیمی ترین نوع آجرها و مصالح ساختمانی محسوب می شود.
این آجر به دلیل اینکه با فشار دست ساخته می شود به آجر فشاری شهرت پیدا کرده است.
کاربرد آجر فشاری در گذشته بسیار رایج بوده است. در واقع از این آجر در ساخت طاق ها، دیوارهای حمل کننده و باربر ساختمان ها استفاده بسیاری شده است. اما امروزه کاربرد آن در دیوار چینی به دلیل وزن زیاد و همچنین مرتفع تر شدن ساختمان ها بسیار کمتر شده است و بیشتر در فوندانسیون ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.


مزایا و معایب کاربرد آجر فشاری چیست؟


کاربرد آجر فشاری با توجه به مزایا و معایبی که دارد تعیین می شود. در ادامه می توانید به صورت کامل با مزایا و معایب آن آشنا شوید.

مزایای آجر فشاری:


ظاهری شبیه به سنگ دارد و یادآور طبیعت است؛
مقاومت بالای آجر فشاری در برابر رطوبت باعث شده است تا کاربرد آن در محیط های مرطوب حتی به عنوان نمای خارجی نیز متداول شود.
جذب بالای آب توسط آجر فشاری باعث شده است چسبندگی بسیاری با ملات سیمانی داشته باشد و در هر زمانی از سال مورد استفاده قرار گیرد.(جهت خرید آجر فشاری کلیک کنید)


معایب کاربرد آجر فشاری


آجر فشاری نمی تواند گرمای داخل اتاق را حفظ کرده و آن را خارج می کند، از این رو آجر مناسبی برای محیط های سرد محسوب نمی شود.
آجر فشاری خاصیت ضد بخار نیز دارد، از این رو گرد و غبار روی آن بر اثر باران یا شستشوی با آب جذب نمی شود.
کاربرد آجر فشاری در عایق سازی ساختمان بسیار نا کارآمد است و هرگز نمی تواند به حفظ گرمای داخل خانه کمک کند.
وزن زیاد آجر فشاری اصلی ترین عیب آن محسوب می شود و همین نقص کاربرد آجر فشاری در ساختمان سازی و حتی نما سازی امروزی را به شدت کاهش داده است. زیرا وزن زیاد این آجر باعث سنگین شدن ساختمان و غیر مجاز شدن آن می شود.


آجر فشاری دوستدار محیط زیست در بین تمام مصالح


آجر فشاری یا توپر مقاومت بالا و همچنین عمر بسیار طولانی دارد. علاوه بر این آجر فشاری به دلیل قابلیت بازیابی که دارد، به آجر دوست دار محیط زیست نیز شهرت یافته است و همین امر عمده ترین دلیل بقای این آجر محسوب می شود.
این آجر در رنگهای زرد، ابلغ و قرمز تولید می شود و همخوانی بسیاری با طبیعت دارد. حتی می توان از آجر فشاری در روستاها به عنوان آجر نما نیز استفاده کرد.(جهت مشاهده قیمت آجر فشاری کلیک کنید)


کلام آخر

در این مقاله درمورد مزایا و معایب آجر فشاری و همچنین راز ماندگاری این آجر مطالبی را بیان کردیم. امیدواریم که این مطلب مورد توجه و مطالعه شما عزیزان قرار گرفته باشد.
خواهشمندیم نظرات و پیشنهادات خود را در زمینه تمامی مقالات منتشر شده از وب سایت آجر سامان با ما درمیان بگذارید.

جهت مشاهده مقاله آشنایی با آجر لفتون ویژگی آن کلیک کنید.

تعداد نظرات : 0